توضیحات دارو

متفورمین/گلیبنکلامید ®

قرص 500/2.5 و 500/5 میلی گرم

گروه دارویی-درمانی

مشتقات بی گوانید / مشتقات سولفونیل اوره -  ضد دیابت

راهنمایی های عمومی

قبل از مصرف این دارو در موارد ذیل با پزشک مشورت نمایید:

در صورت حساسیت شدید به گلی­بنکلامید یا متفورمین

در صورت مصرف در بارداری و شیردهی

در صورت ابتلا به سایر بیماری­ها به خصوص اسیدوز متابولیک حاد یا مزمن، انفارکتوس حاد میوکارد، مشکلات قلبی- عروقی، نارسایی احتقانی قلب، کومای دیابتی، آزمایش­های پرتوشناسی تشخیصی با استفاده از داروهای حاجب در داخل عروق، اختلالات کبدی، جراحی­های سنگین، اختلالات کلیوی، عفونت در خون یا کاهش شدید آب بدنتداخلات دارویی

در صورت مصرف سایر داروها به خصوص الکل، بتا بلاکرهای آدرنالینی، سایمتیدین یا فوروزماید.


مصرف در بارداری و شیردهی

بارداری: توصیه می­شود در دوران بارداری از رژیم غذایی به تنهایی یا رژیم غذایی به همراه انسولین استفاده شود تا از بروز مشکل در جنین و مادر در دوران بارداری، جلوگیری شود. دلیل آن نیز اهمیت کنترل و نظارت بر قند خون در این دوران می­باشد. در صورتی که تصمیم به بارداری گرفته­اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

شیردهی: ترشح گلی­ بنکلامید یا متفورمین در شیر مادر به اثبات نرسیده است.

هشدار

در طول دوره درمان با پزشک خود جهت بررسی پیشرفت یا بهبود بیماری مرتباً در تماس باشید.

شناخت علایم اسیدوز لاکتیک شامل ناراحتی­های مربوط به شکم، کاهش اشتها، اسهال، تنفس تند یا سطحی، احساس ناخوشایند عمومی،  درد یا گرفتگی عضله، خواب­آلودگی، خستگی یا ضعف غیرمعمول

استفاده از کمک اورژانس­های پزشکی در صورت بروز علایم سندرم اسیدوز لاکتیک.

پیگیری دقیق دستورات تیم پزشکی.

مشورت در مورد استفاده از الکل و تنباکو

عدم استفاده از سایر داروها پیش از مشورت با پزشک

دادن مشاوره به افراد خانواده برای کمک به بیمار دیابتی و نیز مشاوره ویژه برای برنامه­ریزی جهت بارداری و پیشگیری از آن.

برنامه ­ریزی برای مسافرت که شامل انجام اقدامات ضروری برای بیماران دیابتی و خوردن وعده­های   غذایی در زمان مشخص حتی با تغییر زمان در مناطق مختلف.

  • آمادگی و درک آن چه باید در فوریت­های دیابتی انجام داد. همراه داشتن تاریخچه پزشکی و فهرست داروهای مصرفی و کارت پزشکی

  • تشخیص علایم هیپوگلیسمی که شامل اضطراب، تغییر رفتار همانند رفتار زمان مستی، تاری دید، عرق سرد، کما، گیجی، رنگ پریدگی و سردی پوست، مشکل در تمرکز، احساس خواب­آلودگی، گرسنگی بیش از حد، ضربان تند قلب، سر درد، تهوع، عصبانیت، کابوس، بی­قراری در خواب، تشنج، لرزش، اختلال در تکلم و خستگی یا ضعف غیرمعمول می­باشد.

  • تشخیص این که چه چیزی موجب بروز هیپوگلیسمی شده است مانند تأخیر یا از دست دادن وعده غذایی یا میان وعده، نوشیدن الکل، انجام فعالیت­های ورزشی بیش از حد، داشتن بیماری از جمله اسهال یا استفراغ، مصرف داروهای خاص، استفاده از سایر داروهای ضد دیابت.

  • آشنایی با کارهایی که باید در صورت بروز علایم هیپوگلیسمی انجام داد مانند خوردن قرص یا ژل گلوکز، شربت ذرت، عسل یا قند، نوشیدن آب میوه، نوشیدنی­های غیررژیمی یا شربت قند یا در صورت بروز علایم شدید، تزریق گلوکاگون.

  • تشخیص علایم قند خون بالا و کتواسیدوز: تاری دید، خواب­آلودگی، خشکی دهان، سرخی و خشکی و برافروختگی پوست، تنفس با بویی شبیه میوه، افزایش ادرار (حجم و دفعات)، وجود کتون در ادرار، بی­اشتهایی، دل درد، حالت تهوع یا استفراغ، خستگی، مشکل در تنفس، بیهوشی و تشنگی غیرمعمول.

  • تشخیص این که چه چیزی موجب افزایش قند خون شده است مانند فعالیت کمتر از معمول، تب یا عفونت، عدم مصرف یا فراموش نمودن یک نوبت مصرف داروهای ضد دیابت یا پرخوری یا بی­توجهی به رژیم غذایی.

  • آشنایی با کارهایی که باید در صورت بروز علایم قند خون بالا انجام داد مانند بررسی قند خون و تماس با یکی از اعضاء تیم پزشکی.

  • اهمیت پیروی از پرهیزهای غذایی، فعالیت و بررسی قند خون.

           جهت کاهش عوارض گوارشی، دارو را همراه با غذا میل نمایید.مقدار مصرف در بزرگسالان

دیابت تیپ II-

مرحله اول درمان: 1.25 میلی­ گرم گلی­ بنکلامید و 250 میلی­گرم متفورمین، یک یا دو نوبت در روز به همراه غذا. افزایش مصرف دوز روزانه به صورت 25/1 میلی­گرم گلی­ بنکلامید و 250 میلی­گرم متفورمین در روز، ممکن است هر دو هفته یک بار و تا زمان دستیابی به حداقل دوز دارو جهت کنترل قند خون افزایش یابد.

خط دوم درمان: 2.5میلی­گرم گلی­بنکلامید و 500 میلی­گرم متفورمین یا 5 میلی­ گرم گلی­ بنکلامید و 500 میلی­گرم متفورمین، روزی دوبار به همراه وعده­های غذایی صبح و عصر. افزایش مصرف دوز تا د وز 5 میلی­گرم گلی­بنکلامید و 500 میلی­گرم متفورمین، ممکن است تا زمان دستیابی به حداقل دوز دارو جهت کنترل قند خون افزایش یابد.


مقدار مصرف در کودکان

ایمنی و کارآیی دارو در کودکان ثابت نشده است.

 

عوارض جانبی

کاهش قند خون، عفونت دستگاه فوقانی تنفسی، و اسیدوز لاکتیکشرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید.

 

 

بسته بندی

جعبه  100 عددی

 

none

none

عکسهای محصول


در هر لحظه با ما در تماس باشید

آدرس : تهران،کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج (بزرگراه شهید لشگری)
روبروی شرکت محورسازان، شرکت دارویی و بهداشتی لقمان (سهامی عام)
کد پستی : 1389737611
تلفن : 3-44504121 -021
فکس : 44504755 - 021
پست الکترونیک : info@loghmanpharma.com