بخش تــولید شــرکت داروئـــی وبهـداشتی لقمان با دیدگاه بهبود مستمردرتلاش است که با رعایت دقیـــق اصــول GMP و بر اساس آخرین استانداردهای بین المللی ، محصولاتی با کیفیت مطلوب تولید نماید.دراین راستا با بهره گیری از مجهزترین دستگاهها  وجدیدترین روشهای ساخت و با اتکا بــردانش وتجــربه کارکنان متخصص ، در جهت ارتقـــاء کیــفی محصولات دارویی کشور گام می بردارد.

رسنل تولید شامل حدود 300 نفر از افراد متخصص ونیمه متخصص  (دارای مدارک دیپلم تا درجه دکترای داروسازی) است که در بخشهای مختلف فعالیت می کنند.

واحد تولید ازبخشهای مستقل ذیل تشکیل شده است:

 1. بخش استریل
 2. بخش ماکرولید
 3. بخش بتالاکتام
 4. بخش سفالوسپورین
 5. بخش نیمه جامدات
 6.  بخش شربت
 7. بخش غیر آنتی بیوتیک
 8. بخش بسته بندی

 

واحد تحقيق‌ و توسعه‌ شركت‌ دارویی و بهداشتی لقمان با باور این نکته که رشد و اعتلاء صنعت داروسازی حاصل تحقیق و توسعه و پروژه های جدید داروئی است و با توجه به داروهای مورد نیاز جامعه و با هدف بهبود و ارتقاء کيفيت محصولات، از جدیدترین فناوری روز  و متخصصين‌ مجرب و امکانات دستگاهی پیشرفته‌ بهره می جوید تا  با لحاظ بهترین فرمولاسیون و نیز بازنگری در فرمولاسیون داروهای قدیمی فرآيندهاي‌ توليد و كنترل‌ كيفي ‌محصولات ‌را بهبود بخشد 

بخشی از وظایف این بخش به شرح زیر است:

 1. فرمولاسیون محصولات جدید
 2. اصلاح فرمولاسیون فراورده های موجود در جهت ارتقای کیفیت محصولات
 3. ابداع روش آنالیز و اعتبار دهی به آن
 4. همکاری پژوهشی در جهت ارتقای تکنولوژی و دستیابی به تکنولوژی های برتر
 5. مطالعات برون تن و درون تن

کارشناسان بخش تحقیق و توسعه  پس از انتخاب محصول مناسب ، فرمول پیشنهادی خود را برای دارو ارائه می دهند وپس از انجام آزمایشهای معتبر روی مواد اولیه وتطابق نتایج بدست آمده با رفرانس های معتبر ،اقدام به ساخت دارو می شود و پس از آماده شدن دارو، آزمایشات مورد نیاز بر روی محصول و تست های پایداری انجام می شود که مجددا” در صورت تطابق نتایج با رفرانس های معتبر ، اقدام به تهیه پرونده ساخت دارو (CTD ) می شود .

سپس  پرونده به وزارت بهداشت ارسال شده و توسط کارشناس وزارت بهداشت بررسی می شود و اشکالات موجود در آن توسط واحد تحقیقات برطرف شده و نهایتا” پروانه ساخت دارو صادر می گردد و این پروانه هر چهار سال یک بار توسط این واحد تمدید می شود.

آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت داروسازی لقمان شامل آزمایشگاههای مجهز شیمیایی ، میکروبیولوژی ، دستگاهی و کنترل حین تولید است که با پرسنل مجرب و کار آزموده قادر به انجام کلیه آزمایشات  با کیفیت و کمیت بالا ، مطابق آخرین فارماکوپه های دارویی می باشد.این آزمایشگاه با توجه به بهره‌گیری از فضاي مناسب و تجهیزات پیشرفته و مجهز و پرسنل متخصص و کارآزموده موفق به اخذ پروانه بهره‌برداری آزمایشگاه مجاز از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گردیده و به عنوان آزمایشگاه مجاز دارو شناخته شده است

اولين‌ وظيفه‌ توليد كنندگان‌ دارويي‌ اطمينان‌ از ايمني‌ و اثر بخشي‌ محصولات‌ خويش‌ است‌ و اين ‌مهم‌ تنها در گرو روش هاي‌ كنترل‌ كيفيت‌ جدي‌ و مستمر است‌ . به‌ همين‌ جهت‌ آزمايشگاه هاي‌ كنترل‌ و تضمين‌ كيفيت‌ شركت‌ داروسازي‌  لقمان ‌ با پشتيباني‌ قوي از  پرسنل‌ آمـوزش‌ ديـده‌ و مـجرب‌ خـود و نيـز با برخـورداري‌ از مدرنترين‌ دستگاه هاي ‌مـورد اسـتفـاده ‌در آناليز و تعيين‌ مقدار مواد ،آخرين‌ دستورالعمل هاي‌ كنترل‌ كيفي‌ FDA  و استانداردهاي‌ بين‌المللي‌را در ارزيابي‌ كيفي‌ محصولات‌ ساخته‌ شده‌ و همچنين‌ در كنترل‌ فرآيند كامل‌ تهيه‌ آنها ، از خريد مواد اوليه‌ تا انبارداري‌ محصول‌ نهايي‌ به‌ اجرا در مي‌آورد. داروسازان‌ ، شيميست‌ها ، ميكروبیولوژیست ها ، مهندسين‌ و تمامي‌ افرادي‌ كه‌ در اين‌ واحدكار مي‌ كنند با توجه‌ خاص‌ نسبت‌ به‌ ايمنـي‌ درمـاني‌ و اثر بخشـي‌ كيفـي‌ فرآورده‌هاي‌ تـوليد شده‌، آنچنان ‌با احساس‌ مسئوليت‌ تلاش‌ مي‌ كنند كه‌ نام‌ محصولات‌ آنها با كيفيت‌ همراه‌ و معادل‌ گردد.

با توجه به پایبندی همیشگی به دستیابی، حفظ و ارتقاء  کیفیت محصولات تولیدی، پرسنل واحد کنترل کیفیت نهایت تلاششان را به کار می برند تا از موثر بودن دارو اطمینان یافته و سلامتی مصرف کننده هرگز به خطر نیفتد.

 

بازار یابی :

مهمترین هدف واحد بازاریابی شرکت دارویی و بهداشتی لقمان ، معرفی برند لقمان به عنوان یک شرکت پیشرو با 45 ساله تجربه در زمینه تولید انواع محصولات مورد نیاز کشور با کیفیت برتر است . این واحد تلاش دارد با بررسی و تحلیل بازار داخلی و خارجی ،شناخت عملکرد رقبا و معرفی دقیق و علمی کلیه محصولات و برقراری ارتباط مداوم و موثر با گروههای مختلف پزشکی به درک بیشتری از خواسته های مشتریان رسیده و  نیاز مشتریان را برآورده سازد و از  طریق رضایت مندی مشتریان موجب رشد روز افزون بازار محصولات لقمان شود.

رضایت مشتری مهمترین ابزار بازاریابی ماست.

صادرات:

با توجه به حجم مبادلات در بازارهای بین المللی محصولات و نیازهای کشورهای منطقه و با توجه به زیرساختهای لازم جهت صادرات ، شرکت لقمان مبادرت به بازاریابی بین المللی نموده و سعی در شناساندن کیفیت و برتری های صنعت داروسازی ایران در منطقه و کشورهای آفریقایی دارد در حال حاضر، شرکت لقمان داروهای خود را به کشورهای همسایه صادر می کند .

بیوتکنولوژی:

 شرکت داروسازی لقمان اعتقاد دارد که پیشرفت در عرصه دارویی است که منجر به پیشرفت در عرصه سلامت، بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر می شود. بنابراین، خود را مسؤول و متعهد به پیشرفت در عرصه دارویی می داند.

نوآوری و خلاقیت کلید موفقیت در هر بخش از تجارت می باشد. از این رو، شرکت داروسازی لقمان پا در حیطه بیوتکنولوژی گذاشته تا به تعهدات خود در عرصه دارویی جامه عمل بپوشاند. کارخانه بیوتکنولوژی شرکت داروسازی لقمان که در حال حاضر در مرحله کیفی سازی و معتبرسازی قرار دارد، به زودی وارد مرحله تولید داروهای بیوتکنولوژی می گردد.

از سوی دیگر، تقاضای روز افزون جهانی برای پروتئین های درمانی، ایمنی خاصی به داروهای بیوتکنولوژی بخشیده است. بنابراین، شرکت داروسازی لقمان با تولید داروهای بیوتکنولوژی، ضمن حفظ بقای خود، نه تنها می تواند خوشنامی خود در عرصه داخلی را حفظ کند، بلکه خواهد توانست به عرصه های بین المللی دارو راه پیدا نماید.